ebay Güvenlimi

ebay

ebay hakkında gürüş ve detaylı bilgiler.
Siteyi ziyaret edin
10
Yorum yazmak için üye olmanız gerekli Yetersiz içerik!
Editör yorumu

Ebay sitesi internet kullanıp da karşılaşma ihtimalinin olmayacağı, en çok bilinen alışveriş sitelerinin başında geliyor. Dünya çapındaki en büyük e-ticaret sitelerinin lideri olan Ebay ayrıca Türkiye'de bu alandaki ilk isimlerden olan GittiGidiyor’un da sahibidir. Ebay diğer bildiğimiz global e-ticaret sitelerinden farklı olarak, direkt satış haricinde, açık artırma usulü ile satış da uygulamakta. Türkiye'ye kıyasla inanılmaz indirimlerin olabildiği ürün etiketleri ile ve teknolojinin yaygın olarak kullanılması ile birlikte, birebir ticaretten ziyade, insanlar artık alışveriş için bu tarz siteleri tercih ediyorlar. Bizler de halen yurtdışı alışverişte çekinceleri olan kişiler için Ebay'i, bu yazımız ile sizlere tanıtmak istiyoruz.

Ebay sitesinden alışveriş yapabilmek için bir PayPal hesabı sahibi ve biraz da İngilizce biliyor olmanız şart. Bu sayede orijinal ve kaliteli ürünlere, uygun fiyatlar ile hem de ücretsiz kargo seçeneği ile sahip olabilirsiniz. Esasen yakın süreye kadar Türkiye'de Ebay en fazla tercih edilen uluslararası alışveriş sitelerinin başında geliyordu fakat PayPal ülkemizde yasaklanınca, ister istemez farklı alternatif arayışı içerisine girdik. Tabii ki bu durum Ebay'den alışveriş yapmamıza mani değil. Yazımızın ilerleyen kısımlarında genel olarak bu alternatif alışveriş yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Şunu belirtmek isteriz ki Ebay her ne kadar güvenilir ve köklü bir marka olsa da, hiç aksaklık yaşanmıyor demek İmkansız; tüm alışveriş sitelerinde olduğu gibi fakat belli noktalara dikkat ederseniz sizler de sorunsuz bir şekilde Ebay'ten alışveriş yapabilirsiniz.

Ebay Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk olarak şunu söylemekte fayda var, Ebay diğer sitelerden öne çıkarak daha sağlam bir firma gibi gözükse de tüm yurtdışı sitelerde olduğu gibi buradan da cep telefonu alma şansımız yok. Ola ki aldıysanız da bunun size ulaşması için gümrükten geçirmeniz gerekiyor. Tabii bir şekilde telefonu aldıktan sonra cihaz farklı yöntemlerle kullanılabilir hale getirilebiliyor fakat her usulüne uygun olmayan işte olduğu gibi birçok riski var. Türkiye'ye göre ucuz da olsa sonuçta bir meblağ ödüyorsunuz ve yok yere boşa gitmesini hiçbirimiz istemeyiz.

Cep telefonları haricinde inanılmaz ucuz olsa da parfüm ve benzeri kozmetik ürünlerin de Türkiye'ye getirilmesi yasak.

Kültür-sanat ürünlerine bakacak olursak, kitaplar için herhangi bir problem çıkmadığını söyleyebiliriz. Her türlü kitabı Ebay üzerinden alabilirsiniz fakat DVD ve blu-ray filmler için aynı rahatlık söz konusu değil. Birkaç tane aldığınız da herhangi bir problem yok fakat onlarca film alırsanız bunlar gümrüğe takılıyor ve Kültür Bakanlığı'ndan bandrol çıkartmamız gerekiyor.

Tüm yurtdışı alışverişlerde olduğu gibi gümrük büyük bir muamma. Normal şartlarda 75 Euro'luk alışveriş sınırı geçerli iken bazı kişilerin binlerce dolarlık ürünleri hiçbir denetime takılmadan aldıkları biliniyor. Bu da sanıyoruz ki o an denetimi yapan kişinin gözünden kaçması ile ilintili. Herkes tarafından kullanılmayan ürünler çok pahalı olsalar da eğer ki siz Ebay’deki satıcı ile anlaşıp fiyatını düşük gösterirseniz, kolaylıkla geçebiliyor fakat video kamera, fotoğraf makinesi, müzik sistemleri gibi herkesin aşina olduğu ürünler kağıt üstünde 75 Euro göstertseniz de tabii ki gümrük memuru buna inanmıyor ve vergisini ödemenizi istiyor ya da ürünü geri gönderiyor.

Ebay bir alışveriş sitesi olarak inanılmaz genişlikte ürün yelpazesine sahip. Daha dün piyasaya çıkmış bir elektronik cihazı da bulabilirsiniz, bundan 30 sene önceki bir video kameranın bataryasını da bulabilirsiniz. Bu tabii ki kulağa inanılmaz güzel geliyor. Fakat Ebay’deki satıcıların hemen hemen yarısı Türkiye'ye ürün yollamıyor. Belli başlı sebepleri var; sadece kendi ülkesine satış yapıyor olabilir; bu gayet doğal bir durum fakat esas can sıkıyor olan, bazı satıcıların Türkiye'deki müşterileriyle birçok kez sorun yaşanmasından dolayı, sadece Türkiye'ye ürün yollamayabiliyorlar. Ebay üzerinden alışveriş yaptığınızda, eğer ki ürün size ulaşmazsa, para iadesi ya da yeni ürün tedariği yapılabiliyor fakat siz de hak verirsiniz ki Türk insanı bunu inanılmaz derecede suistimal ettiği için artık bir çok satıcı Türkiye'ye satış yapmayı kesti ve bunun sonucu kurunun yanında yaş da yandı. Bu yüzden ürünü beğenip almaya karar verdiğinizde özellikle satıcının ürünü Türkiye'ye yollayıp yollamadığına kontrol etmenizde fayda var. Açık artırmayı kazandığınızda, eğer ki ürün Türkiye'ye yollanmıyorsa iptal etmeniz gerekecek; bu durumda hem vakit kaybı hem de satıcı dikkat etmediğiniz için kötü yorumda bulunabilir. Bu durumda iyi niyetimizle satıcıya mesaj gönderirseniz sizin gerçekten dürüst olduğunuzu görürse, ürünü satın almak istediğinize kanaat getirirse, ürün satışını gerçekleştirebiliyor. Burada da yine İngilizce bilmenin Ebay kullanmaktaki önemini vurgulamakta fayda var.

Bazı kötü niyetli satıcılar böyle bir durumda sizden bir hesap numarasına para yatırmanızı ve ürünü yollayacağını söyleyebilir ama pek yaklaşmamanızda fayda var. Çünkü eğer ürün size gelmezse Ebay üzerinden bildirdiğiniz takdirde kaybımız bir şekilde telafi ediliyor. eBay üzerinden yapılmayan satışlar için doğal olarak sitenin herhangi bir yükümlülüğü yok. Siz sadece parayı gönderdiğiniz ile kalırsınız.

Paypal Olmadan Ebay’den Nasıl Alışveriş Yapılır?

Bildiğiniz gibi maalesef Paypal Türkiye'de kısa süre önce çalışmaya son verdi. Bu yüzden Ebay üzerinden hem satıcılar hem de alıcılar büyük bir sekteye uğradılar. Eskisi kadar kolay alışveriş yapılamasa da tamamen alışverişimiz kesilmiş değil. PayPal kapandıktan sonra Ebay üzerinden üye girişi yaparak değil de bir ürünü satın almaya karar verdiğinizde “misafir giriş yaparak” direkt kredi kartınız ile ödeme yapabiliyordunuz. Bu sürekli alım yapanlar için pratik değildi fakat yine de iş görüyordu lakin Ebay bunu da şu an kapatmış bulunuyor. Kredi kartı ile ödeme ekranında Türkiye seçeneği kaldırıldı.

Bunun haricinde Paypal üzerinden yeni bir eposta adresi ile yurtdışındaymışsınız gibi üyelik oluşturarak, PayPal hesabı alabilirsiniz. Bu tabii ki pek sağlam bir yöntem değil çünkü Paypal uygun olmadığına kanaat getirirse, hesabınızı kapatabiliyor. Ama yine de bu riski göze alır ve üyelik oluşturmak isterseniz Türkiye haricinde Almanya, İngiltere, Amerika gibi ülkeleri seçerek bir profil oluşturabilirsiniz. Daha sonra kredi kartınızı ya da sanal kartınızı tanımlamanız gerekiyor ki sanal kartınızı tanımlamanız bu noktada daha avantajlı. Kurallara uygun bir şekilde PayPal hesabınıza oluşturduktan sonra yine Ebay üzerinden aynı şekilde alışveriş yapabilirsiniz. Bu noktada ek bilgi vermeniz gerekirse; eğer ki yapmış olduğunuz alışverişten memnun kalmazsanız ya da farklı bir sebepten iptal olursa, para iadesi sanal kartınıza değil direkt ana kredi kartınıza ödeniyor.

Ebay’den Alışveriş Yaparken Dikkat Edilecekler

Ebay üzerinden ürün seçerken, özellikle sahte olmamasına dikkat etmenizde fayda var. Ürün açıklamaları yabancı dil ile olduğundan gözünüzden kaçabiliyor fakat ürün orijinal değilse genel olarak açıklama kısmında belirtiliyor. Eğer ki siz ürünler orijinal diye alır fakat geldiğinde orijinal olmadığını görürseniz Ebay’e şikayet etme hakkına sahipsiniz fakat satıcı orijinal olmadığını açıklamada belirttiyse herhangi bir itiraz hakkınız kalmaz. Yine ürünün orijinal olup olmadığını benzer ürünler ile arasındaki fiyat farkından da anlayabilirsiniz. Örneğin bir telefon kılıfı Türkiye'de 50 TL, Ebay üzerinde 10 TL olabilir fakat genel olarak 10 TL'ye satılıyorken, bir satıcı bunu 3 TL'ye satıyorsa burada kuşkulanmakta fayda var.

Ürünü beğendiyseniz ve orijinal olduğuna karar verdiyseniz, daha sonra satıcının profilini incelemenizde fayda var. Gerçekleştirmiş olduğu satışlardan aldığı geri dönüşleri muhakkak okuyun. Bu sayede satıcının kargolama süresini, göndermiş olduğu ürünlerin sahte olup olmadığını, bir problem yaşandığında alıcıya nasıl yaklaştığı hakkında fikir sahibi olursunuz.

Birçok ürün kargo ücretsiz olsa da bazı satıcılar kargo için ek ücret isteyebilir. Kapıda ödeme olmadığı için seçmiş olduğunuz ürünün kargo ücretini mutlaka kontrol edin. Bazı ürünler çok ucuza satılsa da kargo fiyatı yüksek tutularak fiyatı dengelenmiş olabiliyor.

Ebay üzerinden satın alınan ürünler PTT kargo ile geliyor. Takipsiz ürün alıyorsanız, mahallenizin postacısı ile karşılaştığınız da ilişki kurmanızda fayda var. Eğer ki takipsiz kargo gelecekse bu sayede kapınızın önüne bırakıp gitmiyorlar ve kargonun size ulaşmasını sağlıyorlar.

Henüz yazıldı

editör 5 yıl önce yazıldı

Türkiyede orijinal HP G62 notebook bataryaları 100 TL ve üzerinde bir fiyata satılıyor. Ebay üzerinde uygun fiyata orijinal batarya bulmanız mümkün, üstelik bazı satıcılar kargo ücretini kendi karşılıyor. Alım işleminin kargo dahil toplam maliyeti 52 TL oldu ve ödeme yönteminde de Paypal'ı seçtim. Ürünün Türkiye'ye gelmesi yaklaşık 5 gün sürdü, Türkiye'de PTT Kargo'dan bana gelmesi ise 6 günü buldu. Ebay'dan alım yapmak için satıcıların alışveriş yorumlarını okumanız iyi teşhis etmek için yeterli.

YANITLA

Henüz yazıldı
Yorum yazmak için üye olmanız gerekli Yetersiz içerik!