Aliexpress Güvenlimi

Aliexpress

aliexpress hakkında gürüş ve detaylı bilgiler.
Siteyi ziyaret edin
Yorum yazmak için üye olmanız gerekli Yetersiz içerik!
Editör yorumu

AliExpress artık online alışverişin en çok tercih edilen alternatiflerinden biri haline gelmişken, AliExpress nedir, AliExpress üzerinden nasıl alışveriş yapılır, AliExpress'ten alışveriş yapmak güvenli mi, AliExpress'ten yanlış ürün geldiğinde ne yapabiliriz… gibi başlıklar altında bilgi paylaşmak istiyoruz. AliExpress'ten onlarca kez alışveriş yapmış biri olarak, çoğu siparişimizde hiçbir problem yaşamadığımızı ama bazı satıcılarda aksaklıklar oluştuğunu söyleyebiliriz. Bu sebepten AliExpress alışverişlerinde dikkat edilmesi gereken noktaları ve sipariş yaptıktan sonra uygulanması gereken adımları, ola ki siparişinizde bir pürüz yaşanırsa; yapmanız gerekenleri açıklamak istedik.Günümüzde Online Alışverişe Bakış Açımız
Artık hemen hemen herkesin elinde akıllı telefon olduğu için internet hayatımızın bir parçası haline gelmiş bulunmakta. Hal böyleyken, alışveriş için de web sitelerinin kullanılması, gerek çeşit fazlalığı, gerekse aracıları ortadan kaldırdığı için ürünlerin fiyatındaki düşüklük sebebiyle oldukça popüler. Fakat yine de bir kesim kendi ülkesindeki e-ticarete güven duymuyorken, uluslararası ticarete sıcak bakması oldukça zor. Tecrübelerimizden yola çıkarak, eğer ki yurt dışından hesaplı bir şekilde alışveriş yapılmak isteniyorsa, alıcıların uzun kargo süresini beklemelerinin dışında bir kaybı olmuyor diyebilirim.

Aliexpress’e Giriş
Kullanıcıların direk müşterilerine satış yaptığı bir alışveriş sitesi olan AliExpress, Çin menşeili bir ticaret portalıdır. AliExpress üzerinden satın aldığınız ürünler, genellikle Çin malı olup size direkt Çin'den gönderilmektedir. Bunların yanı sıra; Çin'de üretilen, ünlü markalı ürünler de satılmaktadır. AliExpress üzerinden bir ürünü satın aldığınızda, yapmış olduğunuz ödeme direk olarak satıcıya ulaşmaz. Ödemeniz öncelikle Aliexpress'in havuzuna yatar; satıcı ürünü size kargoladıktan sonra, siz teslim aldığınızda onay verdiğiniz takdirde ücret satıcıya geçer. Bu sistemi yazımızın ilerleyen bölümünde detaylı olarak açıklayacağız fakat şu an kısaca belirtmek gerekirse; AliExpress dispute isimli uygulaması ile sizin almış olduğunuz ürünün kırık çıkması, ürünün size hiç ulaşmaması gibi olumsuzluklar yaşamanız durumunda, ücretin size iade edilmesini sağlamaktadır. Elektronik aletler, küçük ev aletleri, telefon aksesuarları vb gibi, Türkiye'de fahiş fiyata satılan ürünleri, AliExpress üzerinden onda biri ücreti ile alabilirsiniz.

Aliexpress'ten Alamayacağınız Ürünler Nelerdir?
AliExpress’te envai çeşit ürün satılsa da Türkiye'deki gümrük yasalarına göre her ürünü satın alamıyoruz; satın alsak dahi ürün gümrüğe takılıp bize ulaşmıyor. AliExpress'ten vermiş olduğunuz tek bir sipariş, 75 Euro ya da 100 doların üzerinde ise gümrüğe vergi ödemesini yapmadan paketinizi alamazsınız. Burada altını çizmek istediğimiz nokta; tek bir kargo paketinin içerisinde 75 Euro'dan fazla faturalandırılmış ürünler için geçerlidir. Yani örneğin 74 Euro'luk onlarca sayıda sipariş geçebilirsiniz. AliExpress üzerinde kozmetik ürünler, özellikle hanımlar tarafından oldukça rağbet görmektedir fakat yine Türkiye'de birkaç yıl önce getirilen yasaya göre, yurtdışından kozmetik ürün alımı yasaklanmış bulunmakta. Fakat bunun yanı sıra makyaj fırçaları, saç aksesuarları gibi kimyasal olmayan ürünler satın alınabilmektedir. Bıçak, kılıç, çakı gibi kesici; çakmak gibi ateşleyici ürünlerin satın alınması da yasaktır. Fakat yine küçük boyutlu bu tarz ürünleri, satıcıyla iletişim kurarak, faturada belirtmesini istemediğiniz takdirde gümrükten geçirebilirsiniz. SIM kart girişi olan cep telefonu, tablet, laptop, telsiz gibi cihazların yurtdışı e-ticaret sitelerinden ve dolayısıyla AliExpress'ten alınması yasaktır. Her türlü tütün ve tütün araçları, ayrıca sporcu gıdaları ve sporcu takviye ürünleri yasaktır. Nike'ın geçtiğimiz aylarda yapmış olduğu baskı sonucu, yurtdışı alışveriş sitelerinden Türkiye'ye ayakkabı getirilmesi yasaklanmıştır. Şu anki noktada ünlü markaların ayakkabılarını satın aldığınızda, 70 TL gümrük vergisi vererek teslim alabiliyorsunuz. Aliexpress’teki Hangi Satıcılardan Alışveriş Yapabiliriz?
AliExpress gibi yurtdışı alışveriş sitelerinden alışveriş yapan kişilerin ortak sorunlarının başında “satıcıların ne kadar güvenilir olduğu” gelmektedir. Bir ürünü beğendiğinizde acaba resimdeki ürünün aynısı gelir mi, ürünü hızlı bir şekilde kargoya teslim eder mi gibi soruları bertaraf etmek için, bu ürünü satan kullanıcının feedback puanı yüksek olmalıdır. Bu puanın da özellikle pozitif olması gerekmektedir; aksi bir durum olmadıkça, bir satıcı 1000 üzerinde yüzde 95 pozitif feedback sahibi ise bu satıcı güvenilirdir. AliExpress’te bir ürünü incelerken, sayfanın üst tarafında satıcının adını ve bu satıcının puanını görebilirsiniz.Aliexpress Kargo Süreci
AliExpress'ten alacağınız ürünlerin birçoğu free shipping yani ücretsiz kargo olur. Ürün sayfasında iken orta kısımda free shipping yazıyorsa, bu ürün size ücretsiz bir şekilde kargolanır. Eğer ki satıcı opsiyon koyduysa, uzun süren free shipping yerine, ücretli kargoları tercih ederek satın almış olduğunuz ürüne daha kısa sürede ulaşabilirsiniz. Kargo seçeneklerinde hangi kargonun ne kadar ücreti olduğu ve bu kargoyu seçerseniz ortalama kaç günde teslim alabileceğiniz yazmaktadır. Ürünü satın aldığınızda ve ödemesini gerçekleştirdiğinizde, satıcı ürün bilgilendirme sayfasına, ürün takip kodunu eklemektedir. Bu kodu eklendikten sonraki birkaç gün içerisinde, ürününüzün kargo durumunu takip edebilirsiniz.

Aliexpress Takipsiz Kargo
Satın almış olduğunuz ürünler birkaç dolar tutuyorsa, satıcı ürünlerinizi takipsiz kargo ile gönderiyor. Bunun iki dezavantajı var; birincisi kargonuz yoldayken takip edemiyorsunuz. İkincisi ise postacı kargonuzu kapınıza bırakıp gidebiliyor. Çünkü teslim aldığınıza dair imza alması gerekmiyor. Eğer ki mahallenizdeki postacıyı gördüğünüzde, bu durumu bildirirseniz postacının insafına kalacak şekilde ulu orta bırakıp gitmemesini sağlayabilirsiniz. Takipsiz kargolar, takipli kargolara göre çok daha uzun süreçte ulaşabilmektedir. Ola ki satıcının belirtmiş olduğu süre içerisinde, henüz kargonun size gelmediyse, satıcıya bildirerek dispute sürenizi uzatabilirsiniz. İsterseniz “satıcı da size hak verirse” direk para iadesi de gerçekleştirebilmekteler.

AliExpress'ten ürün aldığınız takdirde aşağıdaki linklerden kargo takip gerçekleştirebilirsiniz:
track-chinapost.com
17track.net
ptt.gov.tr
turkiye.gov.tr


Aliexpress Satıcılarıyla Nasıl İletişime Geçilebilir?
AliExpress satıcılarının da anadili İngilizce olmadığı için çak pat da olsa İngilizce cümle kurabiliyorsanız, gayet kolay bir şekilde derdinizi anlatabiliyorsunuz. Yine de dilerseniz çeviri sitelerinden cümlelerinizi çevirecek, AliExpress’teki satıcılara yazabilirsiniz. AliExpress’teki siparişlerinizi gördüğünüz sayfanın altındaki mesaj bölümünden ya da satıcı o anda çevrimiçi ise online olarak satıcı ile görüşebiliyorsunuz. Eğer almış olduğunuz ürün size ulaşmazsa, sipariş verdiğiniz ürün sayfasındaki resimde gördüğünüz ile size ulaşan ürün birbirini tutmuyorsa, ürün arızalı ise ya da kargo sürecindeyken hasar gördüyse; öncelikle satıcı ile iletişime geçerek sonuca ulaşabilirsiniz. Bu şekilde istediğiniz yanıtı alamazsınız, sipariş sayfanızdaki Open dispute düğmesine basarak durumu bildirdiğiniz takdirde, ürünün ücretini geri alabilir ya da yeni ürün gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Aliexpress’te Ödeme Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
AliExpress’te ödeme yapılırken, genellikle kredi kartı ile ödeme seçeneği kullanılmakta. Ödeme seçenekleri arasında PayPal olsa belki çok daha fazla Türkiye üzerinden müşterileri olabilirdi fakat halihazırda PayPal Türkiye'de kapatıldığı için, bu seçenek zaten hiç konulmadan iptal oldu. AliExpress üzerinden yüksek limitli kartlarımız ile birçok kez alışveriş yapmış olmamıza rağmen henüz bu konuda bir şikayeti olanı görmemiş bulunmaktayız. Kredi kartı ile AliExpress'ten ödemeyi yaptıktan sonra, eğer ki kart limitiniz yetersizse veya kart bilgilerinizi yanlış girdiyseniz, pay my order ekranından sonra size uyarı mesajı geliyor. Bu noktada kontrolleri yaptıktan sonra kart bilgilerinizin doğru olduğunu ya da limitinizin yeterli olduğunu düşünüyorsanız, bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak size yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz. Bu ekrandan sonra, ödemenin başarılı bir şekilde gerçekleştirildiği mesaj ekrana gelmekte ve dilerseniz kart bilgilerinizi kayıt ederek, bir sonraki siparişlerinizde tekrar tekrar eliniz ile yazmanıza gerek kalmadan, tek tıkla alışveriş yapabilmektesiniz.

dispute nedir, open dispute aliexpress nedir, aliexpress fund processing nedir, aliexpress geri bildirim, aliexpress açık anlaşmazlık, aliexpress kargo ücreti, aliexpress kargo takip numarası, aliexpress kargo takibi nasıl yapılır, aliexpress kargo kaç günde gelir, aliexpress kargom gelmedi, aliexpress kargo süresi, aliexpress kargom nerede, aliexpress kargo gelmedi, aliexpress kargo ne zaman gelir

Henüz yazıldı

üye378 2 yıl önce yazıldı

Bir arkadaşım vasıtası ile alışveriş yapıyorum, 2. Ürün siparişim. Hiçbir sıkıntı yaşamadım. Satıcıların puanları referans olabilir.

YANITLA

Henüz yazıldı
Yorum yazmak için üye olmanız gerekli Yetersiz içerik!
yalcın 2 yıl önce yazıldı

Ürünlerin kargo süresi çok yüksek 10 ile 15 gün arasında geliyor ama gelen ürünler ciddi olarak kaliteli ve düzgün ürünler.

YANITLA

Henüz yazıldı
Yorum yazmak için üye olmanız gerekli Yetersiz içerik!
tuğçe 2 yıl önce yazıldı

Merhabalar, yurt dışından alışveriş yapmak için en güvenilir platform diyebilirim fakat ürünü sipariş verirken bütün mağazaları gezin yorumları okuyun sonrasında sipariş oluşturun derim.

YANITLA

Henüz yazıldı
Yorum yazmak için üye olmanız gerekli Yetersiz içerik!
uye321 1 yıl önce yazıldı

Gittigidiyor’la aynı çalışma mantığına sahip site çin menşeili bir e-ticaret sitesi. Sitede neredeyse aradığınız her şeyi bulabiliyorsunuz. Giyimden elektronik alete, telefon aksesuarlarından takılara kadar çok çeşitli bir ürün yelpazesi var. Ancak ürünler genelde orijinal değil. Özellikle orijinal yazısı bulunmayan ürünleri almanızı önermem. Bir de dikkat etmeniz gereken gümrük meselesi var. Ülkemizin gümrük yasalarına göre yurtdışından KDV’siz ürün getirmek isterseniz ürünün bedeli maksimum 75 Euro olmalı. Bu fiyatı aşan ürünler için sizden ürünün KDV’sini ödemeniz istenebiliyor. Sitenin iyi yanı sitede bulunan satıcılar tüm dünyaya gönderim yaptığı için ürünün ulaşma süresini dikkate alarak 40 günlük bir onay süreci sunuyor. Böylece ürün elinize geçmeden onay vermek zorunda kalmıyorsunuz. Ürünün genelde elinize ulaşma süreci 3 hafta ile 5 hafta arasında değişebiliyor.

YANITLA

Henüz yazıldı
Yorum yazmak için üye olmanız gerekli Yetersiz içerik!